Czy automatyzacja pracy ma wpływ na stopę bezrobocia.

Opublikowany Autor adminDodaj komentarz

Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najniższy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wyniosło około ośmiu procent, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością sytuacja tego typu jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu jest korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką może napędzić wzrost wynagrodzeń. Poza tym coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, którymi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ogólna ilość osób nie mających stałego zatrudnienia może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu często się słyszy od dwustu lat, a nadal mimo wykorzystywania wielkiej liczby najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie będą powodowały wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Dodaj komentarz