Być na topie – pakiet obserwacji doradcy zawodowego

Opublikowany Autor adminDodaj komentarz

Przekonaliśmy naszego rekrutera z markowego portalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do przygotowania aktualnej analizy dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Życiorys zawodowy odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym. Dlatego zanim przedłożysz własne CV rekruterowi, gruntownie je przeanalizuj pod względem hipotetycznych niedopatrzeń. Okazuje się, iż istnieje grupa rażących i co gorsza nieustannie występujących omyłek w CV. Jakich?

1. Przesadne rozdrabnianie się bądź zbyt wiele frazesów
Podczas pisania curriculum vitae należy odszukać rozwiązanie kompromisowe. CV nie jest podsumowaniem dorobku naszych losów czy jakimś elaboratem, dlatego pół arkusza A4 na temat własnego hobby to zdecydowanie przesada. Nie powinno się jednak podążać w przeciwnym kierunku, a więc stosować zbyt wielu komunałów. Wspominając choćby o własnym wykształceniu, warto wymienić dawną placówkę oświatową wraz z adresem, kierunek, który wytypowaliśmy, oraz lata nauki. Tego rodzaju informacja jest precyzyjna i dostarcza przedsiębiorcy konkretną wiedzę w kwestii naszego wykształcenia. Jeżeli zamierzamy nadmienić o indywidualnych zainteresowaniach, nie wymieniajmy ich po przecinku, nie piszmy też nagminnie dublowanych komunałów pokroju: lubię literaturę (co dokładnie lubisz czytać?), lubię filmy (jakie filmy?), lubię muzykę (rozkoszować się muzyką, śpiewać, grać na instrumencie?). Tego typu truizmy nie niosą tak naprawdę żadnych wartościowych informacji o nas. O wiele lepiej napisać niewiele, a zarazem konkretniej, tzn.: lubię dzieła pióra Stanisława Lema, pasjonuję się filmografią Christophera Nolana, lubię uwieczniać przyrodę (uzyskałem nagrodę podczas wystawy ……….) itd. Takie uszczegółowienia pokazują, że posiadamy jakąś określoną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zainteresowania nie są rezultatem ślepego trafu.

2. Zanadto rozbudowane CV
Częstym uchybieniem jest również przesadnie długie curriculum vitae. Najlepszą długością jest jedna, najwięcej dwie kartki standardowego formatu.

3. Brak klarowności, mało przystępny układ tekstu
Pisząc curriculum vitae, wypada zachować właściwy układ, który wpłynie na jego klarowność oraz da taki rezultat, iż CV będzie czytelne. Niedobór w/w czynników może skutkować tak, iż pracodawca może nie zechcieć zadać sobie wysiłku czytania naszego życiorysu zawodowego.

4. Błędne formatowanie
Poprawnie ułożony życiorys to życiorys klarowny. Stąd tworząc CV, pamiętaj m.in., by wdrożyć unormowanie systemu zapisywania dat lub chronologiczne przedstawianie faktów. Według przyjętych reguł musisz również poszeregować swoją edukację i dorobek zawodowy od najświeższych do najstarszych faktów. Stroń też od niezautomatyzowanego ustalania formatu – brak wcięć, manualne wypunktowania lub ręczne ustawianie obszaru tekstu wyglądają wyjątkowo nieprofesjonalnie.

5. Nietrafiona fotografia
Kardynalnym błędem, który niestety często pojawia się w curriculum vitae, jest nietrafiona fotografia. Aż trudno dać wiarę, że nadal pojawiają się kandydaci zamieszczający w curriculum vitae fotografię z zimowego wyjazdu lub zdjęcie z partnerem. Takie zdjęcia są niedopuszczalne. Jeżeli nie mamy poprawnego zdjęcia odpowiedniego do wspomnianego życiorysu, nie zamieszczajmy go w ogóle, szczególnie, że nie narzucono nam takiej powinności. W końcu o tym, czy obejmiemy daną posadę, nie zadecyduje nasza prezencja, tylko nasze zdolności.

6. Uchybienia pisarskie i stylistyczne
Curriculum vitae pełne błędów świadczy o nierzetelności, dlatego zanim przekażesz bądź wydrukujesz CV, upewnij się, czy jest ono akuratne pod każdym kątem. Skoryguj pomniejsze literówki, skontroluj znaki przestankowe i płynność wypowiedzi.

Tekst napisany przez szukam ofert pracy

Dodaj komentarz